Moje čtenářská zkušenost (esej)

14. prosince 2012 v 14:31 | Alex |  moje povedené slohovky
Jestli je tu někdo, koho zaujal obor mého studia a rád by si přečetl nějaký výstup, tak dnes přidávám po dlouhé době esej, kterou jsem psala právě do zmiňovaného Úvodu do literární teorie. Nebo pokud si chcete jen tak počíst o mých zkušenostech se čtením a knihami, tento článek je vám k dispozici. Ještě neznám hodnocení pana docenta, ale já sama jsem se svým dílkem spokojená, ačkoliv si nejsem úplně jistá, jestli je to esej :D
Rozsah práce jsou 4 strany. Dám to sem všechno, ale číst vás to samozřejmě nemůžu nutit. I když si vyberete jen některé pasáže a napíšete mi k nim svůj názor, budu ráda :)
Těm, kteří mají ještě školu, přeju pevné nervy! Alex

Moje čtenářská zkušenost

Když se člověk naučí číst, otevírá se před ním nový svět. Je to téměř, jako by se znovu narodil. První přelouskané slabiky jsou jako první krůčky batolete, první přečtený text je jako první rozběhnutí. Člověk tak získává úžasnou schopnost, díky níž může v knihách prožít vzrušující příběhy, podívat se do vzdálených koutů Země, ba i Vesmíru nebo se přenést v čase hluboko do minulosti či daleko do budoucnosti. Ačkoliv to ne každý vidí, čtení je moc. Umožňuje nám dozvědět se spoustu věcí, rozšířit si obzory i slovní zásobu. Především nám ale nabízí zážitky, protože, přiznejme si, právě kvůli nim lidé nejraději čtou beletrii.


Ani já nejsem výjimkou. Víc než poznání jsem na knihách vždy oceňovala především možnost prožitku, a když mě příběh nedokázal pohltit, nečetla jsem knihu s radostí nebo jsem ji dokonce odložila. Jako dítěti se mi nejvíce zavděčily knihy, které mi nabízely dobrodružství. Vzpomínám si, jak jsem při čtení šplhala na kouzelný strom nabádána Astrid Lindgrenovou, pátrala jsem po lupičích se Správnou pětkou, povzbuzovala jsem Černého hřebce při závodě a pomáhala jsem vymalovat byt na Karlínské č. 5. Postavy mě vtahovaly do svého středu a zápletky mě nikdy nenechávaly chladnou. Zamilovala jsem si strhující pocit, který ve mně knihy dokázaly vyvolat, a o to víc jsem četla. Snila jsem o dobrodružství a v knihách ho byly spousty. Stačilo jen otevřít a začíst se. Bylo to snadné a bezpečné zároveň. Mohla jsem stanovat v lese či cestovat načerno přes hranice, a jakmile jsem se začala bát, zaklapla jsem knihu a ocitla se zpátky v bezpečí své postele.

Touha po neopakovatelném zážitku z četby ve mně přetrvala dodnes. Na rozdíl od mého dětského já toho ale o knihách hodně vím. Například jsem se naučila rozlišovat literární žánry. Nyní vnímám literární žánry jako něco naprosto samozřejmého, pomáhají mi orientovat se mezi spoustou knih a nasměrovat mě k těm, které by se mi mohly líbit. Je zajímavé, že jsem o něčem dnes tak samozřejmém neměla dříve ani ponětí a nescházelo mi to.

Nejvíc mě to táhne k psychologickým románům, fantasy a sci-fi literatuře. Psychologické romány oceňuji pro jejich emoční vypjatost. Mám ráda, když mě kniha dokáže strhnout. Knihy, které člověk doslova zhltne, jsou skvělé, ale ještě raději čtu takové, které pohltí mě. Nejsem to já, kdo má navrch, ale kniha. Je nelítostná, nenechá mě jíst, natož spát, ale ten zážitek pak stojí za to. Právě do takové situace mě zatím dokázaly dostat jen díla žánrů fantasy a sci-fi. Na nich se mi nejvíc líbí, že neomezují. Spisovatel si může vymyslet naprosto cokoliv a je to přípustné. Proč si lámat hlavu s tím, jestli něco nějak může fungovat, aby to například neodporovalo fyzikálním zákonům, když si může vymyslet svůj vlastní svět s vlastními zákony? Neomezená fantazie je vlastní celému žánru fantasy, jak plyne z jeho názvu. Postupem času se však vyvinula řada podžánrů, mezi nimiž nepanují ostré hranice a podžánry se tak překrývají. Jejich rozdělení a pojmenování je nejednoznačné, ale obecně záleží na tom, kde a kdy se odehrává příběh a jací tvorové v něm vystupují.
Během čtení fantasy knih jsem zjistila, že já sama rozlišuji základní dva druhy tohoto žánru, i když pochybuji, že by tak mohlo vypadat i oficiální členění. Prvním typem jsou takové příběhy, kde hrdina musí procestovat celou svou zemi, aby splnil nějaký důležitý úkol. Na své cestě překonává nejrůznější překážky, někdy dojde i na boj. Sem bych zařadila Pána prstenů J. R. R. Tolkiena nebo Odkaz dračích jezdců Ch. Paoliniho. I když autory těchto děl obdivuji pro jejich představivost a vypravěčské schopnosti, nejsou z těch, kteří by upoutali mou pozornost. Způsob, jakým jsou jejich knihy napsány, je na můj vkus příliš popisný a způsobuje retardaci děje. Jak jsem již zmiňovala, líbí se mi, když mě k sobě kniha dokáže připoutat, a to tenhle typ fantasy bohužel neumí.

Druhý druh fantasy, jaký ze své perspektivy čtenáře laika rozlišuji, mě dokáže upoutat mnohem častěji. Jedná se o knihy, jejichž příběhy se dějí v našem lidském světě, ale vystupují v nich nejrůznější nadpřirozené bytosti od čarodějů po anděly. Pro představu bych jako příklad uvedla Harryho Pottera J. K. Rowlingové nebo Strážce času M. Curleyové. Hrdinové těchto knih nikam necestují, ale děj se kolem nich sám soustřeďuje. Všechno má mnohem rychlejší spád a postavy působí reálnějším dojmem. Proto čtu tyto knihy nejraději. Dokážou mě strhnout a napínat do poslední stránky.

Významným mezníkem mé čtenářské zkušenosti byla povinná četba. Znamenalo to pro mě muset odložit zajímavé a poutavé knihy a pustit se do čtení něčeho, k čemu jsem měla odpor. Nějakým zázrakem, jaký snad umí vyvolat jen knihy, jsem ale po čtyřech letech střední školy povinnou četbu nakonec ocenila. Samozřejmě některé knihy z povinné literatury se mi hnusí dodnes a nechápu, proč jsou vyzdvihovány, ale naopak se našla i spousta takových, které se mi zalíbily. Kouzlo povinné četby je v tom, že člověka zavede ke knihám, o které by jinak ani pohledem nezavadil. Nevěděla jsem, že by se mi mohla líbit díla s válečnou tématikou, dokud jsem si nemusela přečíst Na západní frontě klid, Krále krysu nebo Spalovače mrtvol. V každé z těchto knih jsem pozorovala prvky psychologického románu, který jsem měla v oblibě už dříve, a tak jsem s napětím sledovala, co válka s psychikou postav udělá. Díky povinné četbě jsem také objevila skvělou Jane Austenovou, jejíž nejslavnější román chytá za srdce i dívky z doby internetu a sitcomů. Chladnou mě nenechal ani naturalistický román Miláček. Při jeho čtení jsem žasla, jak si hlavní hrdina, pan Duroy, dokázal vždy najít cestičku na výsluní a nezáleželo mu při tom na lidech, které sprostě využil. Jako by se jeho příběh odehrával v současnosti, kdy jsou dobrá bidla zajišťována úplatky a protekcí.

Léta čtenářské praxe mě naučila, že přečíst jednu knihu dvakrát i víckrát není plýtvání časem, za který bychom si mohli přečíst další knihy. Každé čtení knihy je jedinečné, pokaždé se můžeme na něco jiného zaměřit nebo si všimnout něčeho nového, co nám předtím uniklo. Je toho spoustu, co nás může na knize upoutat, a tak si ani nevšimneme jiných věcí. Například v románu Memento Radka Johna jsem se ze začátku nedokázala soustředit na nic jiného, než jak nezvykle krátké věty autor používá.

Knihy jsou v zásadě prostředky masové zábavy a jako takové by měly mít schopnost ovlivňovat lidi. Je tomu ale skutečně tak? Knihy mě dokážou rozesmát, rozplakat nebo třeba šokovat, ale jestli mě ovlivňují, tím si nejsem jistá. Nehledám v knihách odpovědi na situace v reálném životě, vždyť nepramení ze skutečnosti, jsou to příběhy vymyšlené pro obyčejné lidi, aby si skrz ně prožili něco neobyčejného. O nějakém vlivu se dá mluvit jedině v rovině psaní. Někdy se mi stává, že to, co čtu, ovlivní to, co píšu nebo spíš jak to píšu. Jsou díla, která mě inspirují, a po chvilce čtení mám chuť psát. Naopak jiná díla, většinou velmi dobře a poutavě napsaná, mě od psaní odrazují, protože po jejich přečtení mám pocit, že je naprosto zbytečné se pokoušet něco psát, když se nikdy nevyrovnám tak skvělým počinům.

Každý člověk má jinou čtenářskou zkušenost a moje je ve zkratce taková, že knihy nám můžou hodně dát, jen je musíme umět správně číst. Ne vždy se to podaří napoprvé a ne každé knize porozumíme. Třeba ani nebyla napsána pro nás, možná nemáme vědět, co říká, i když se nám to tak nelíbí. Nechme to být a věnujme se knihám, které se k nám hlásí, promlouvají k nám a dokážou nás pohltit. A jednou možná pocítíme, že už jsme takových knih přečetli dost a je na čase posunout se dál. Tou dobou už budeme mít klíč ke knihám, které nám dříve zůstávaly uzavřené. Vždyť jak pravil Voltaire; jestliže nemůžeme s potěšením číst knihu zas a znovu, není třeba ji číst vůbec.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LanQka LanQka | 19. prosince 2012 v 14:17 | Reagovat

Já se přiznám, že jsem to přečetla celé... :-D A vlastně ani nevím, co k tomu víc dodat. V hodně věcech (v podstatě všechno), co tu píšeš s tebou souhlasím... Třeba problémy s povinnou četbou, ty mám opravdu veliké, protože se nepřinutím ty knihy číst... teď mě ale napadlo, že máš asi pravdu! Možná jim zkusím dát šanci, nikdy nevím, jestli mě náhodou nechytne... :-D A taky s tím psaním - mám pocit, že když přečtu nějakou knihu, tak mě pak ovlivní v tom "jak" pak píšu třeba povídku... a samozřejmě, když přečtu něco opravdu dobrého, mám chuť s tím okamžitě skoncovat (: to bude asi normální... Jinak, moc ráda jsem si toto celé přečetla

2 Canadianfed Canadianfed | E-mail | Web | 15. března 2018 v 18:21 | Reagovat

I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
online pharmacy no prescription
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>best canadian pharmacies online</a>
drug price <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">canadian pharmacy uk delivery</a>

3 canadian pharmacy uk delivery canadian pharmacy uk delivery | E-mail | Web | 1. dubna 2018 v 1:15 | Reagovat

I every time spent my half an hour to read this blog's content daily along with a cup of coffee.

4 MichaelSof MichaelSof | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 4:58 | Reagovat

no prescription pharmacies
<a href=http://visitwaushara.com/>safe canadian online pharmacies</a>
web medical information
<a href="http://visitwaushara.com/">list of approved canadian pharmacies</a>

5 Markzer Markzer | E-mail | Web | 5. května 2018 v 19:18 | Reagovat

viagra active levitra viagra stl
<a href="http://myvardenafilok.com">buy levitra</a>
levitra e levitinha viola ungida
<a href=http://mylevitraok.com#levitra+rezeptfrei+deutschland>generic levitra</a>

6 Markzer Markzer | E-mail | Web | 7. května 2018 v 0:39 | Reagovat

levitra amnesia
<a href="http://myvardenafilok.com">vardenafil 20mg</a>
levitra raimundinho
<a href=http://levitra-gg.com#levitra+rezeptfrei+deutschland>levitra online</a>

7 Markzer Markzer | E-mail | Web | 12. června 2018 v 12:12 | Reagovat

plaunazide 20mg cialis
<a href="http://cialis-gg.com">cialis coupons</a>
cialis ou viagra 5 mg
<a href=http://cialis-tt.com#cialis+canadian+pharmacy>generic cialis tadalafil</a>

8 Markzer Markzer | E-mail | Web | 12. června 2018 v 18:19 | Reagovat

cialis online canadian pharmacy
<a href="http://cialis-tt.com">lowest cialis prices</a>
is 60 mg cialis safe
<a href=http://cialis-tt.com#interactions+for+cialis>buy cialis</a>

9 Markzer Markzer | E-mail | Web | 12. června 2018 v 23:20 | Reagovat

apocard bijwerkingen cialis
<a href="http://cialis-tt.com">lowest cialis prices</a>
shop cialis
<a href=http://cialis-gg.com#cialis+savings+card>20 mg cialis</a>

10 Markzer Markzer | E-mail | Web | 13. června 2018 v 13:50 | Reagovat

site friable cialis for daily use
<a href="http://cialis-tt.com">buy tadalafil online</a>
steedman hinckley cialis
<a href=http://cialis-gg.com#online+cialis>200 cialis coupon</a>

11 Markzer Markzer | E-mail | Web | 13. června 2018 v 19:17 | Reagovat

syrian rebels backed buy cialis
<a href="http://cialis-tt.com">cialis</a>
maggiorana controindicazioni cialis
<a href=http://cialis-gg.com#cialis+canadian+pharmacy>purchasing cialis on the internet</a>

12 Markzer Markzer | E-mail | Web | 14. června 2018 v 5:47 | Reagovat

cialis max dose per day
<a href="http://cialis-tt.com">tadalafil online</a>
philippe cialis france
<a href=http://cialis-tt.com#female+cialis+online+mail-order+pharmacies>cheap generic cialis</a>

13 Markzer Markzer | E-mail | Web | 14. června 2018 v 10:31 | Reagovat

cheapest cialis online canada
<a href="http://cialis-gg.com">buy 20mg cialis</a>
cialis hair thinning
<a href=http://cialis-tt.com#20+mg+cialis>cialis 20 mg best price</a>

14 Markzer Markzer | E-mail | Web | 14. června 2018 v 20:49 | Reagovat

good place to buy generic cialis
<a href="http://cialis-tt.com">cheap cialis 20 mg</a>
manisch depressief medicijnen bijwerkingen cialis
<a href=http://cialis-tt.com#tadalafil+coupon>cialis</a>

15 Markzer Markzer | E-mail | Web | 25. června 2018 v 22:35 | Reagovat

info email address alternatives to viagra
<a href="http://viagra-gg.com">50 mg viagra</a>
evonik werbespot viagra samples
<a href=http://viagra-tt.com#viagra+rezeptfrei+deutschland>pink viagra online mail-order pharmacies</a>

16 Markzer Markzer | E-mail | Web | 26. června 2018 v 11:00 | Reagovat

indomethacin over the counter equivalent to viagra
<a href="http://viagra-gg.com">online viagra</a>
viagra half-life
<a href=http://viagra-gg.com#buy+viagra>buy viagra 50 mg</a>

17 Markzer Markzer | E-mail | Web | 26. června 2018 v 23:53 | Reagovat

viagra qruplar
<a href="http://viagra-gg.com">viagra soft tabs online mail-order pharmacies</a>
alternativa viagra natural
<a href=http://viagra-tt.com#viagra+kopen>sildenafil prices</a>

18 Markzer Markzer | E-mail | Web | 27. června 2018 v 12:14 | Reagovat

majora s wrath female viagra
<a href="http://viagra-gg.com">sildenafil citrate</a>
derives ntreis et viagra commercial actress
<a href=http://viagra-tt.com#viagra+50+mg>viagra samples</a>

19 Markzer Markzer | E-mail | Web | 28. června 2018 v 1:01 | Reagovat

50 mg viagra uk suppliers
<a href="http://viagra-gg.com">viagra substitute</a>
viagra samples new zealand
<a href=http://viagra-tt.com#viagra+super+force+online+mail-order+pharmacies>cheap 100 mg viagra</a>

20 Markzer Markzer | E-mail | Web | 29. června 2018 v 23:53 | Reagovat

50 mg viagra does not work
<a href="http://viagra-gg.com">female viagra</a>
performance anxiety viagra
<a href=http://viagra-tt.com#buy+sildenafil>viagra soft tabs online mail-order pharmacies</a>

21 Markzer Markzer | E-mail | Web | 30. června 2018 v 8:23 | Reagovat

tapak liman viagra jawa pos
<a href="http://viagra-tt.com">cheap generic viagra</a>
asumate 20 packungsbeilage nebenwirkungen viagra
<a href=http://viagra-tt.com#viagra+over+the+counter>generic viagra available</a>

22 Markzer Markzer | E-mail | Web | 5. července 2018 v 21:08 | Reagovat

moditen depot controindicazioni cialis
<a href="http://cialis-gg.com">cialis 20mg</a>
liptruzet generic cialis
<a href=http://cialis-tt.com#interactions+for+cialis>cialis for sale</a>

23 Markzer Markzer | E-mail | Web | 6. července 2018 v 4:12 | Reagovat

firmware x10a america-s generic cialis
<a href="http://cialis-gg.com">cialis generic</a>
spiroflor bijsluiter cialis
<a href=http://cialis-tt.com#lowest+cialis+prices>buy cialis</a>

24 Markzer Markzer | E-mail | Web | 10. července 2018 v 5:22 | Reagovat

natural alternative to female viagra
<a href="http://viagra-gg.com">natural viagra</a>
hot viagra stories
<a href=http://viagra-gg.com#viagra+prices>cheap viagra</a>

25 Markzer Markzer | E-mail | Web | 21. července 2018 v 1:01 | Reagovat

tradonal retard 150 mg bijsluiter cialis
<a href="http://cialis-easy.com">cialis</a>
saphris generico de cialis
[URL=http://cialis-easy.com#buy+generic+cialis ]buy cialis now[/URL]

26 Markzer Markzer | E-mail | Web | 21. července 2018 v 6:25 | Reagovat

trometamol cetorolaco generico de cialis
<a href="http://cialis-easy.com">buy 20mg cialis</a>
american cialis online
[URL=http://cialis-easy.com#tadalafil+20mg ]cialis super active online mail-order pharmacies[/URL]

27 Markzer Markzer | E-mail | Web | 21. července 2018 v 17:24 | Reagovat

baclofen generico de cialis
<a href="http://cialis-easy.com">canadian cialis</a>
cialis generico para mujeres
[URL=http://cialis-easy.com#cialis+sale ]cialis 20[/URL]

28 Markzer Markzer | E-mail | Web | 23. července 2018 v 22:32 | Reagovat

costco pharmacy prices cialis
<a href="http://cialis-easy.com">buy cheap cialis online</a>
cialis 20mg price in pakistan
<a href=http://cialis-easy.com#canadian+cialis>buy cialis online</a>

29 Markzer Markzer | E-mail | Web | 24. července 2018 v 1:32 | Reagovat

cialis dosage equivalent viagra generic
<a href="http://cialis-easy.com">buy cialis online</a>
cialis commercial actors 2015
[URL=http://cialis-easy.com#cialis+on+line+no+pres ]cialis savings card[/URL]

30 Markzer Markzer | E-mail | Web | 24. července 2018 v 12:09 | Reagovat

maxitrol unguento generico de cialis
<a href="http://cialis-easy.com">cialis 20 mg</a>
benflogin generico de cialis
<a href=http://cialis-easy.com#cialis+30+day+sample>tadalafil 20mg</a>

31 Markzer Markzer | E-mail | Web | 24. července 2018 v 22:03 | Reagovat

generic viagra cialis online pharmacy
<a href="http://cialis-easy.com">cialis without a doctor's prescription</a>
cialis generic price
<a href=http://cialis-easy.com#cialis+savings+card>cialis cost</a>

32 Markzer Markzer | E-mail | Web | 11. srpna 2018 v 19:05 | Reagovat

contramal retard 50 mg bijsluiter viagra
<a href="http://viagra-nice.com">viagra capsules online mail-order pharmacies</a>
generico do viagra da eurofarma guatemala
<a href=http://viagra-nice.com#generic+viagra>viagra</a>

33 Markzer Markzer | E-mail | Web | 11. srpna 2018 v 19:05 | Reagovat

vivanza 20mg wirkung viagra
<a href="http://viagra-nice.com">viagra prices</a>
agua oxigenada 20 volumenes donde comprar viagra
<a href=http://viagra-nice.com#sildenafil+buy>viagra without a doctor prescription</a>

34 Markzer Markzer | E-mail | Web | 12. srpna 2018 v 5:10 | Reagovat

thuoc mabin 100mg viagra
<a href="http://viagra-nice.com">generic for viagra</a>
best place to buy real viagra online
<a href=http://viagra-nice.com#sildenafil+rezeptfrei+deutschland>buy viagra online</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama