Moderní Popelka

22. prosince 2010 v 18:33 | Alex |  moje povedené slohovky
moon
Ahoj! Není to tak dávno, co jsem se zúčastnila školního kola olympiády z českého jazyka. Z toho dne mi zůstala mimo jiné i moje slohovka na téma Moderní Popelka, kde jsme měli pohádku přetvořit do současnosti. Samožřejmě by to šlo mnohem líp, kdybych to mohla napsat delší, ale nakonec jsem to zvládla namáčknout na 25 řádků mého drobného písma. Pokud jde o výsledek, tam mě moc nepotěšil. Na olympiádě jsem byla spolu s dalšími třemi lidmi (stejný počet bodů) pátá. Je to sice lepší než vloni, ale chtěla jsem být čtvrtá. Snad příští rok:)
Tady už je moje slohová práce:

Moderní Popelka

Psal se rok 2004 a rodina Novákových si v rámci jarního úklidu pozvala domů kominíka, aby prozkoumal stav jejich komína a kamen. Novákovi bydleli už mnoho let ve starém rodinném domku na vesnici a byli milá spokojená rodina. Pan Novák byl schopný podnikatel a se svou milovanou manželkou měli desetiletou dceru Terezu, která získala roztomilou přezdívku Rozárka.
Rozárka byla neposedné zvídavé děvče, a když do domu přišel kominí, motala se neustále kolem něj, aby jí nic neuniklo. Na střechu za ním bohužel nemohla, ale jakmile šel kominík ke kamnům, měl malou Rozárku opět v patách. Zatímco si prohlížel kamna, Rozárka vedle něj poskakovala. V tom však oba uslyšeli podivný šramot vycházející z kamen, a něž stihli cokoliv říct, vyvalil se na ně oblak kouře a popela. Do místnosti se hned přiřítili manželé Novákovi a při pohledu na svou dceru celou od popela souhlasně řekli: "Ty naše Popelko."
Od toho dne měla Rozárka novou přetdívku, avšek ta jí přinesla jen smůlu. Ubohá paní Nováková zemřela na rakovinu a Popelka zůstala sama se svým tatínkem. Ten si uvědomoval, že jestlli chce rodinu finančně zabezpečit a zároveň vychovat z dcery dobrého člověka, potřebuje pro ni najít novou maminku. Znovu se tedy oženil a nová paní Nováková s sebou do domu přivedla ještě svou dceru z prvního manželství. Když se ty dvě dozvěděly o Popelčině přezdívce, začaly ji tak běžně oslovovat. Jenomže to od nich neznělo vůbec hezky. Povyšovaly se nad ni a nynější paní Nováková neměla Popelku nikdo ráda jako svou dceru. Jediné, co Popelku utěšovalo, bylo to, že bude jezdit každý týden na internát, protože udělala přijímací zkoušky na hotelovou školu, a navíc na stejnou školu nastoupí i její kamarád Jan Princ, do kterého byla už nějakou dobu zamilovaná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Illian Illian | Web | 23. prosince 2010 v 15:49 | Reagovat

Krásně se to četlo, jen škoda, že je to tak krátké :-)

2 Clarett Clarett | Web | 2. ledna 2011 v 19:34 | Reagovat

Slyšela jsem, že měl někdo takové (hrozné) téma. :-D Tohle by se mi asi psalo těžko. My měli "Tak jsem si to nakonec vyžehlila...". A teď se jenom děsím toho okresního kola. :-D

3 Isis Isis | 3. února 2012 v 20:34 | Reagovat

Skvěle napsané, smekám  Tohle téma jsem taky měla na olympiádě a dostala jsem za ni jedničku :) I když asi nebyla tak dobrá, jako ta tvoje :-) ;-)

4 endless-dreams endless-dreams | Web | 17. února 2012 v 9:48 | Reagovat

dosť dobré! súhlasím, škoda že tak krátke :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama