Jules Verne: Matyáš Sandorf aneb nový hrabě Monte Christo

23. listopadu 2009 v 19:46 | Alex |  Spisovatelé a knihy
Ahoj lidi. Už to prostě nevydržím a musím přidat článek. Když jsem si reorganizovala nástěnku, napsala jsem si seznam nejlepších knih a zjistila jsem, že o jedné jsem vám ještě nenapsala. Seznam je následující:
1. Marianne Curley - Strážci času
2. Christianne F. - My děti ze stanice ZOO
3. Ivona Březinová - Holky na vodítku
4. Jules Verne - Matyáš Sandorf
5. Jane Austen - Pýcha a předsudek
6. Sandra Lanczová - Z deníčku neobyčejné patnáctky

Dlužím vám tedy něco o Jules Vernovi a jeho skvělém románu Matyáš Sandorf aneb nový hrabě Monte Christo.

Jules Verne

Jules Verne žil v devatenáctém a na počátku dvacátého století. Psal vědecko fantastickou literaturu hlavně pro mládež (př. Dva roky prázdnin) a navymýšlel si v nich spousty strojů a dopravních prostředků na jeho dobu nepřijatelných,dnes však zcela běžných.


Matyáš Sandorf
Nevím, jak by to řekli odborníci, ale já si dovolím tvrdit, že tento román nepatří k typickým Vernovým dílům. Matyáš Sandorf vznikl podle románu Alexandra Dumase - Hrabě Monte Christo a příběh je v podstatě stejný, ale přecejen:
Matyáš Sandorf je maďarský vlastenec a se svými přáteli Ladislavem a (tak tady nevím křestní) Bathorym chystá povstání proti Rakousku - Uhersku. Je ovšem odhalen dvěma žebráky - Sarkanym a Zironem- a bankéřem Toronthalem. Matyáš je i s přátely zatčen a odsouzen k smrti, jemu se však podaří uprchnout.
Děj pokračuje v Dubrovníku v dnešním Chorvatsku, kde se schází všechny důležité postavy - paní Bathoryová se synem Petrem, Ladislavův sluha, bankář Toronthal s dcerou Savou, ... samozřejmě i Matyáš Sandorf jako doktor Antekirt. Matyáš Sandorf je podle úřadů mrtvý, ale ve skutečnosti žil několik let v izolaci a naučil se hypnotizovat. Získal velký majetek, postavil si několik lodí a najmul na ně posádku... V dubrovníku se do děje přimíchají akrobati Pescade a Matifou. Petr Bathory se zamiluje do Savy, bankéřovi dcery, ale jejich lásce Matyáš nepřeje - vždyť bankéř zradil Petrova otce. Sava se ovšem na smrtelném loži své matky dozvídá, že ve skutečnosti není dcerou Toronthalových, bohužel se nestačí dozvědět, čí dcerou je a je následně unesena Sarkanym, který si ji chce vzít za ženu. Sava miluje Petra a proto je ho třeba odstranit z cesty... Děj je dost složitý, celý ho vypisovat nebudu. Skončí to dobře:)

Matyáše Sandorfa jsem sice četla dost dlouho a občas mě nudila popisem různých zemí, ale příběh je skvělý. Postavy a jejich cíle se neuvěřitelně proplétají, všude jsou intriky. Vážně skvělá kniha.
Od Jules Verna jsem četla ještě Cestu do středu Země, ale to už se mi tolik nelíbilo, šlo tam hodně o vědu.
Když budete mít chuť na nějakou starší kvalitní literaturu, tak kromě Jane Austenové sáhněte určitě i po Jules Vernovi;)

Vaše Alex


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Klikni, žes tu byl/a

Schválně, kolikátý/á jsi?

Komentáře

1 Coraline Coraline | E-mail | Web | 24. listopadu 2009 v 19:46 | Reagovat

Ešte som od neho nečítala nič, tak možno sa nechám nahovoriť :) Ale momentálne mám na "rozvrhu" ešte dosť kníh, ktoré by som chcela prečítať, tak neviem kedy sa k tomu dostanem.

2 Charisma Charisma | Web | 24. listopadu 2009 v 19:47 | Reagovat

Monte Christa mám docela ráda..několikrát jsem si ho chtěla půjčit v knihovně, ale vždycky to vyhrála jiná knížka..

3 Fefe Fefe | E-mail | Web | 26. listopadu 2009 v 16:31 | Reagovat

Hej ja som od neho ešte nič nečítala, ale poznám veľa jeho kníh aj približne ich obsahy:P a mne sa najviac pozdáva práve tá cesta do stredu Zeme, takže to by bola asi prvá kniha do neho, čo by som čítala :P

4 Elisss Elisss | Web | 27. listopadu 2009 v 19:57 | Reagovat

Tak s touto knížkou jsem ještě doposud neměla tu čest a ani s žádným jiným dílem od Verna.
Vždycky jsem ho měla právě zaškatulkovaného do spisovatele děl právě z prostředí vědy a abych pravdu řekla,nikdy jsem ani nijak neplánovala na žádnou z jeho knížek žádný "atentát"...:D Ale možná,že Matyáše bych si přečetla ráda:)
Jinak,počítač se mi uzdravil velice brzy:D Zřejmě si tvoje přání vzal k srdci:D:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama