Červenec 2009

Zdeňka Bezděková: Řikali mi Leni

9. července 2009 v 18:04 | Alex |  Spisovatelé a knihy
Ahoj, vím, že jsem o knížce psala nedávno, ale o téhle sem prostě nemůžu nenapsat. Říkali mi Leni jsem původně měla číst v devítce do dějepisu, ale pak z toho nějak sešlo, takže jsem se na to vybodla. Ale tak před třemi dny jsme doma vyskládali celou mamčinu knihovnu a já jsem siřekla, že bych si "Leni" přečíst mohla. Dobře jsem udělala.

Říkali mi Leni jsem přečetla za den a půl, ale jsem si jistá, že bych to dala mnohem rychleji nebýt zmatku kvůli malování obýváku. Příběh se odehrává v Německu těsně po druhé světové válce. Desetiletá Leni Freiwald žije ne zrovna láskyplný život se svou maminkou, bratrem Raulem a babičkou. Tatínek zemřel jako válečný hrdina. Rodinu často navštěvuje strýc Otto, který je stále plný nacistických ideálů.
Leni cítí, že se od své rodiny liší, jako by do ní ani nepatřila. Leni hodně věcí nechápe. Proč si její rodina nepamatuje na psa Vořecha? Proč si po nocích šeptají o "Lenině kufříku"? Proč jí strýček Otto nadává "slovanský parchante"? S kamarádkou Toni se snaží odhalit pravdu a najde svůj kufřík s nápisem MADE IN CZECHOSLOVAKIA, už to leccos napovídá. Leni je možná děvče z Čech a vůbec nepatří k Freiwaldovým.

Knížku jsem doslova zhltla, je moc pěkně napsaná a na konci jsem zatlačila slzičku. Rozhodně doporučuju!

Prázdniny

5. července 2009 v 14:58 | Alex |  poznámky
Ahoj, omlouvám se, že píšu článek Prázdniny až 5.7., ale asi se mi nechtělo nebo co:). Na vysvědčení jsem opravdu měla jen tři dvojky, jak jsem psala. Jsou z dějepisu, biologie a chemie, myslím, že na konec prváku slušný, zlepšila jsem se o dvě dvojky.
Nastaly dlouhé dvouměsíční prázdniny, abych pravdu řekla, prostě nuda. Sice prima, že nemusím šrotit, ale teď nemám co dělat. Povinná četba zmenšila moje nadšení z čtení a navíc mám pocit, že všechny dobrý knížky z knihovny už mám přečtený (po Strážcích času mě máloco nadchne). Zbývá psaní, moje všechno:D Dneska jsem napsala epilog k Malverinu, tak počkám, až mi ho babička přepíše do počítače, a pustím se do úprav. Mám vymyšlené hlavní postavy případné další knížky, ale chybí mi děj. To je dost zásadní nedostatek:D.
Hodně blogerů na prázdniny pozastavuje, ale já ne. Nejspíš budu přidávat míň článků (teda ne že bych jich normálně psala kvantum), ale rozhodně nepřestanu psát úplně.
Měla bych si taky udělat nový design, ale to se mi bude muset chtít.
Takže si užijte prázdniny a léto vůbec. Když se vám bude chtít, napište, jaké máte plány na prázdniny. Já chystám akorát rodinnou dovolenou v Jizerkách a možná víkend na chalupě u známých. Tak zatím! Alex.